Miażdżyca - choroba podstępna i przebiegła - Kenys

Miażdżyca – choroba podstępna i przebiegła

Miażdżyca jest chorobą układu sercowo-naczyniowego, której konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jest chorobą przewlekłą, która polega na okładaniu się blaszek miażdżycowych w wewnętrznych warstwach ścian tętnic. Odkładające się blaszki miażdżycowe powodują zwężenie światła naczyń oraz tętnic i utrudniają tym samym swobodny przepływ przez nie krwi. Blaszkę miażdżycową w ścianie naczynia tworzą komórki zapalne oraz cholesterol pochodzący z krwi. Dojrzała blaszka miażdżycowa zbudowana jest z rdzenia, który stanowią komórki odpowiedzialne za reakcję zapalną i złogi tłuszczowe, oraz z warstwy powierzchniowej składającej się z mięśni i włókien kolagenowych. Powstanie blaszki miażdżycowej jest bardzo niebezpieczne. Utrudniając dopływ krwi do tkanek może prowadzić do choroby niedokrwiennej serca lub niedokrwienia kończyn dolnych. Ponadto przepływająca w układzie krwionośnym krew może doprowadzić do pęknięcia blaszki miażdżycowej, powodując powstanie skrzepliny. Skrzeplina może całkowicie zasłonić światło naczynia i tym samym zablokować swobodny przepływ krwi. Jeżeli w ten sposób zablokuje naczynia wieńcowe dochodzi wtedy do zawału serca.

Miażdżyca jest chorobą przewlekłą, która rozwija się bezobjawowo przez wiele lat. Ważnym czynnikiem początkującym rozwój tej choroby jest zaburzone funkcjonowanie ścian naczyń krwionośnych. W szczególności ich nadmierna przepuszczalność oraz  zdolność do stopniowego przyłączania się różnych cząstek do wewnętrznych powierzchni tętnic. W taki właśnie sposób rozwija się stan zapalny powodujący uszkodzenie ścian tętnic wieńcowych, nerkowych czy szyjnych.

Ogromne znaczenie w rozwoju miażdżycy mają zaburzenia lipidowe w organizmie. Tworzeniu się zmian miażdżycowych sprzyja wysokie stężenie tak zwanego złego cholesterolu ( frakcji LDL) i trójglicerydów we krwi, przy jednoczesnym niskim poziomie dobrego cholesterolu ( frakcji HDL). Niewłaściwa dieta, w której spożywane są zbyt duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych przyczynia się do znacznego wzrostu stężenia frakcji LDL we krwi. Pozostałymi czynnikami ryzyka rozwoju miażdżycy jest:

  • palenie tytoniu,
  • spożywanie alkoholu,
  • niska aktywność fizyczna,
  • nadwaga i otyłość
  • uwarunkowania genetyczne,
  • choroby współistniejące takie jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroba Hashimoto, niedoczynność tarczycy, choroby nerek.
  • zmiany hormonalne ( np. u kobiet w okresie menopauzy)
  • wiek

Im więcej czynników ryzyka występuje u danej osoby, tym większe jest prawdopodobieństwo rozwoju miażdżycy.

Objawy miażdżycy są bardzo specyficzne. W przebiegu miażdżycy tętnic wieńcowych chory odczuwa ból zamostkowy, który w początkowym okresie pojawia się tylko podczas wysiłku. W późniejszym stadium rozwoju choroby ból pojawia się również podczas spoczynku. Pęknięcie blaszki miażdżycowej, umiejscowionej w obrębie tętnicy wieńcowej powoduje, że mięsień sercowy przestaje otrzymywać niezbędną do prawidłowej pracy ilość krwi. Grozi to zawałem serca. W takim przypadku chory może odczuwać silny ból w klatce piersiowej , kończynach górnych, barkach szyi. Pojawiają się zimne poty oraz kłopoty z oddychaniem prowadzące do utraty przytomności. Miażdżyca kończyn dolnych powoduje ból, zaburzenia czucia, drętwienia kończyn dolnych  i uczucie zimna w nogach. Miażdżyca może prowadzić również do udaru mózgu. Dokładnie opisujemy to w artykule Udar mózgu.

Miażdżyca jest chorobą bardzo podstępną. Z tego powodu należy regularnie kontrolować zarówno poziom cholesterolu całkowitego we krwi jak również wykonywać lipidogram, czyli badanie poziomu cholesterolu w rozbiciu na poszczególne frakcje (LDL,HDL, trójglicerydy). Wczesne wykrycie zaburzeń lipidowych w organizmie pozwala na wczesne wykrycie miażdżycy i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Leczenie miażdżycy polega przede wszystkim na farmakologicznym hamowaniu syntezy cholesterolu w wątrobie. Bardzo ważna jest również profilaktyka polegająca na ograniczeniu spożycia tłuszczów i węglowodanów, redukcji masy ciała, zwiększeniu aktywności fizycznej i ograniczeniu spożywania używek. Aktywność fizyczna, zdrowy styl życia i dieta to podstawa profilaktyki miażdżycowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top