Zapalenie mięśnia sercowego powikłaniem COVID-19 - Kenys

Zapalenie mięśnia sercowego powikłaniem COVID-19

W dobie pandemii koronawirusa COVID-19 poruszamy temat zapalenia mięśnia sercowego, które jest niezwykle groźnym i niebezpiecznym schorzeniem. Przyczyny zapalenia najważniejszego mięśnia człowieka mogą być różne. Obejmuje ono sierdzie, czyli środkową warstwę serca. Może mu towarzyszyć także zapalenie osierdzia. U większości pacjentów wywołane jest wirusem. W przebiegu COVID-19 oprócz dominujących objawów ze strony układu oddechowego, możliwe są objawy ze strony układu krwionośnego takie jak: niewydolność mięśnia sercowego,  zatrzymanie krążenia, zaburzenia rytmu oraz niedokrwienie mięśnia sercowego. Zapalenie mięśnia sercowego jest jednym z najgroźniejszych powikłań po COVID-19.

Naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego we Frankfurcie przeprowadzili badania na stu ozdrowieńcach w wieku pomiędzy 45 a 53 rokiem życia. Aż 60 procent z nich miało oznaki zapalenia mięśnia sercowego. Do tej pory zapalenie mięśnia sercowego było jednym z najpoważniejszych powikłaniach pogrypowych. COVID-19 podobnie jak inne koronawirusy, jest wirusem kardiotropowym, tzn. ma koligacje do komórek mięśnia sercowego.

Mechanizm uszkodzenia mięśnia sercowego przez koronawirusa może być wielokierunkowy i bardzo złożony. Proces zapalny powodujący zapalenie mięśnia sercowego, może spowodować martwicę jego komórek, wyłączenie pewnych jego obszarów z funkcji kurczliwej, a w konsekwencji niewydolność serca.

Objawy

Do najczęstszych objawów należą:

 • zaburzenia rytmu serca
 • utrzymujący się ból w klatce piersiowej
 • duszność przy niewielkim wysiłku, a w skrajnych przypadkach nawet przy spoczynku
 • notoryczne zmęczenie
 • obrzęki kończyn dolnych
 • objawy grypowe: gorączka, ból głowy, ból mięśni i stawów, ból gardła

Objawy zapalenia mięśnia sercowego mogą nie występować w łagodnym przebiegu zapalenia

Podstawowe badania diagnostyczne

 • elektrokardiogram (EKG), – zapis elektrycznej czynności serca – może wykazać nieprawidłowy rytm serca lub niedokrwienie mięśnia sercowego;
 • badania laboratoryjne krwi:
 • morfologia krwi –  może wykazać zwiększona liczbę leukocytów ( białych krwinek krwi)’
 • poziom białka C-reaktywnego (CRP) – jego podwyższony poziom może świadczyć o zaawansowaniu stanu zapalnego,
 • markery uszkodzenia serca (troponiny) – ich wzrost świadczy o zaawansowaniu uszkodzenia mięśnia sercowego
 • rentgen klatki piersiowej (RTG) – może pokazać powiększenie sylwetki serca oraz objawy zatrzymywania płynu w płucach, co może świadczyć o niewydolności serca.
 • echokardiografia (usg serca) – dzięki badaniu można ocenić wielkość jam serca, jego czynność (czy jego kurczliwość jest prawidłowa, czy upośledzona), budowę i czynności zastawek oraz ewentualną obecności płynu w jamie osierdzia otaczającej serce.

Leczenie

W łagodnych przypadkach zapalenia mięśnia sercowego może wystarczyć leczenie objawów zakażenia, które wywołało zapalenie mięśnia sercowego i zapewnienie odpoczynku w trakcie i po terapii. Leki przeciwwirusowe się nieskuteczne w leczeniu zapalenia mięśnia sercowego, ponieważ często objawy kardiologiczne pojawiają się po ustąpieniu infekcji wirusowej.

Nieregularne bicie serca, tachykardia (szybki rytm serca) lub ból w klatce piersiowej mogą stanowić wskazania do hospitalizacji. Jeśli serce niewystarczająco się kurczy, może być konieczne zastosowanie leków zmniejszających jego obciążenie lub takich, które pozwolą na usunięcie nagromadzonego płynu (zmniejszenie obrzęków).

W ciężkiej postaci choroby najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniego odpoczynku serca. Stosuje się również dożylne leki podtrzymujące ciśnienie krwi. W przypadku braku skuteczności leczenia, stosuje się pozaustrojowe natlenienie krwi, czy też mechaniczne wspomaganie serca. W skrajnych przypadkach w przebiegu zapalenia mięśnia sercowego dochodzi do całkowitego jego zniszczenia. Wtedy jedyną metodą leczenia jest transplantacja serca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top