Przerost lewej komory serca - Kenys

Przerost lewej komory serca

Mięsień sercowy zbudowany jest z dwóch przedsionków i dwóch komór. Warunkiem  jego prawidłowej pracy jest, aby wszystkie jego części były zdrowe i tym samym mogły spełniać swoje funkcje. Do przedsionka lewego wpływa dotleniona krew z płuc, a do prawego krew pozbawiona tlenu z pozostałych organów. Komory serca wyrzucają krew. Prawa komora wyrzuca krew do płuc w celu jej utlenowania. Lewa komora zaś krew bogatą w tlen tłoczy do pozostałych narządów organizmu ludzkiego. W tym artykule opisujemy nieprawidłowość jaką jest przerost lewej komory serca, który charakteryzuje się powiększoną grubością jej ścian oraz zmianami strukturalnymi samego mięśnia sercowego. Przerost lewej komory serca jest najczęściej powikłaniem nieleczonego nadciśnienia tętniczego. Jak opisywaliśmy w artykule skutki nadciśnienia tętniczego nieleczone nadciśnienie tętnicze,  prowadzi do przewlekłego przeciążenia mięśnia sercowego i skutkuje poszerzeniem lewej komory serca. Również cukrzyca, dysfunkcje zastawek serca oraz kardiomiopatia przerostowa są jej przyczyną.

W początkowym stadium powiększona lewa komora serca praktycznie nie daje żadnych objawów klinicznych. Powiększenie można wykryć podczas badania echokardiograficznego ( USG serca). Objawy takie jak notoryczne zmęczenie, problemy z oddychaniem i duszności, brak tolerancji wysiłku, zawroty głowy i kołatanie serca występuję zazwyczaj  w zaawansowanym stadium.

Z tego powodu pacjenci z grupy podwyższonego ryzyka powinni regularnie wykonywać podstawowe badanie kardiologiczne jakim jest EKG.

Poważny przerost może bowiem skutkować zwałem serca, udarem mózgu i w konsekwencji doprowadzić nawet do zgonu.

Dlatego tak ważna jest diagnostyka przyczyny przerostu. Dzisiejsza medycyna dysponuje doskonałymi narzędziami farmakologicznymi. Skutecznie można nimi leczyć zarówno nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, jak również sam przerost lewej komory serca. Dzięki zastosowaniu przez kardiologa odpowiednich leków doustnych można skutecznie zahamować a nawet doprowadzić do częściowego lub całkowitego cofnięcia przerostu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top