Choroby zastawek serca
Zastawki odpowiadają za prawidłowy przepływ krwi przez serca. Zamykają się i otwierają nieustannie przez całą dobę pompując krew do płuc i pozostałych wszystkich organów człowieka. Serce funkcjonuje prawidłowo właśnie dzięki pracy zastawek serca. W sercu człowieka znajdują się dwie zastawki przedsionkowo-komorowe ( trójdzielna i mitralna) oraz dwie zastawki tętnicze ( aortalna i pnia płucnego). Ich praca polega na otwieraniu i zamykaniu się, podczas skurczów i rozkurczów, dzięki czemu krew przepływa z serca do płuc i pozostałych organów organizmu.
Jak wszystkie organy człowieka zastawki nie są wolne od wad i chorób. Wrodzone wady zastawek dotyczą ich nieprawidłowej budowy. Wady nabyte są zazwyczaj powikłaniem po:
- przebytym zawale serca,
- chorobie reumatycznej,
- niedokrwiennej serca,
- zapaleniu wsierdzia,
- nadciśnieniu tętniczym
- urazach
Wady zastawek mogą być również spowodowane w wyniku skutków ubocznych zażywania niektórych leków.
Wyróżniamy dwa rodzaje chorób zastawek:
- niedomykalność zastawki, która powoduje nieszczelność i cofanie się krwi
- zwężenie zastawki, które wynika z niecałkowitego otwierania się zastawki i powoduje upośledzenie przepływu krwi.
W wielu przypadkach wady zastawek w początkowej fazie mogą przebiegać bezobjawowo i są wykrywane podczas rutynowego badania osłuchowego stetoskopem przez lekarza. Objawami charakterystycznymi są objawy arytmii oraz niewydolności serca. Bardzo charakterystycznymi objawem jest nietolerancja wysiłku i pojawiająca się podczas wysiłku duszność. W stadium zaawansowanym duszność może pojawić się podczas spoczynku i snu. Bardzo charakterystycznym objawem są obrzęki kończyn dolnych nasilające się podczas dnia i w pozycji stojącej, osłabienie, zmęczenie, suchy kaszel i nawracające zapalenie oskrzeli.
Należy pamiętać, że każdy przypadek nieprawidłowej pracy serca musi być skonsultowany z lekarzem. Do podstawowych badań diagnostycznych wykonywanych w przypadku podejrzenia wad zastawek należą EKG i echokardiografia (USG serca). Z uwagi na duże zróżnicowanie chorób zastawek leczenie ustalane jest indywidualnie dla każdego pacjenta. Najczęściej wady zastawek leczone są operacyjnie. W poważnych przypadkach wszczepia się nową sztuczną zastawkę biologiczną lub mechaniczną.