norma u dorosłych mężczyzn wynosi 300-360 µmol/l (5-6 mg/dl), u dorosłych kobiet kształtuje się na poziomie 240-300 µmol/l (4-5 mg/dl), natomiast…
Czytaj dalej
Indeksy w zapisach EKG aplikacji Healthwear
Zmienność rytmu zatokowego (ang. heart rate variability, HRV) – powtarzające się cyklicznie występowanie różnic odstępów RR w badaniu EKG, które…
Czytaj dalej
Poziom cholesterolu całkowitego
admin
/ 21 września, 2023
Cholesterol całkowity u zdrowego człowieka nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Zaleca się, aby stężenie dobrego cholesterolu (HDL) było większe od 40…
Czytaj dalej
Badanie EKG ratuje życie
admin
/ 10 sierpnia, 2023
Badanie elektrokardiograficzne (EKG) jest bardzo ważnym narzędziem w diagnozowaniu i ocenie stanu serca. Może ono pomóc w wykrywaniu różnych problemów…
Czytaj dalej
Udar mózgu
admin
/ 3 czerwca, 2023
Uszkodzenie mózgu i/lub obumarcie jego fragmentów z powodu zatrzymania dopływu krwi do tkanki mózgowej nazywamy udarem mózgu. Wyróżniamy dwa jego…
Czytaj dalej
Miażdżyca – choroba podstępna i przebiegła
admin
/ 16 kwietnia, 2023
Miażdżyca jest chorobą układu sercowo-naczyniowego, której konsekwencje mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Jest chorobą przewlekłą, która polega na okładaniu…
Czytaj dalej
Choroba Hashimoto
admin
/ 3 kwietnia, 2023
Najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy jest choroba Hashimoto, która dotyczy aż 22% całej populacji. Jest to poważne zaburzenie autoimmunologiczne polegające na…
Czytaj dalej
Wady zastawek serca
admin
/ 12 marca, 2023
Choroby zastawek serca Zastawki odpowiadają za prawidłowy przepływ krwi przez serca. Zamykają się i otwierają nieustannie przez całą dobę pompując krew…
Czytaj dalej
Zaburzenia rytmu serca
admin
/ 13 lutego, 2023
Migotanie przedsionków, zwane także migotaniem aurikularnym, to zaburzenie rytmu serca, polegające na nieregularnym, chaotycznym skurczu przedsionków, co prowadzi do nieregularnego…
Czytaj dalej
Poziom glukozy we krwi
admin
/ 2 lutego, 2023
Na czczo (przed jedzeniem) – poziom cukru we krwi powinien wynosić od 70 do 99 mg/dL (3,9 do 5,5 mmol/L). Po posiłku…
Czytaj dalej
Przerost lewej komory serca
admin
/ 3 stycznia, 2023
Mięsień sercowy zbudowany jest z dwóch przedsionków i dwóch komór. Warunkiem jego prawidłowej pracy jest, aby wszystkie jego części były…
Czytaj dalej
Migotanie przedsionków
admin
/ 15 grudnia, 2022
Migotanie przedsionków, znane także jako migotanie przedsionków serca (ang. atrial fibrillation, AFib), to rodzaj nieregularnego rytmu serca. W przypadku migotania…
Czytaj dalej
Skutki nieleczonego nadciśnienia tętniczego
admin
/ 3 listopada, 2022
Powikłania nieleczonego nadciśnienia Nadciśnienie tętnicze powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych oraz różnych organów człowieka. Nieleczone nadciśnienie tętnicze krwi powoduje szereg niezwykle…
Czytaj dalej
Zapalenie mięśnia sercowego powikłaniem COVID-19
W dobie pandemii koronawirusa COVID-19 poruszamy temat zapalenia mięśnia sercowego, które jest niezwykle groźnym i niebezpiecznym schorzeniem. Przyczyny zapalenia najważniejszego…
Czytaj dalej
Wpływ zakażenia koronawirusem na serce
admin
/ 3 stycznia, 2022
Nowy koronawirus nazwany SARS-CoV-2 (wcześniej COVID-19) wpływa na różne systemy ludzkiego organizmu. Pomimo, że jest chorobą układu oddechowego, może znacząco…
Czytaj dalej
Czynniki ryzyka rozwoju nadciśnienia tętniczego
admin
/ 12 sierpnia, 2021
Nadciśnienie tętnicze jest bardzo groźną chorobą, nazywaną cichym zabójcą. Niesie ze sobą ryzyko wielu poważnych powikłań. Tylko szybkie rozpoznanie choroby…
Czytaj dalej
Wpływ cukrzycy na układ sercowo-naczyniowy
admin
/ 14 grudnia, 2019
Choroby sercowo-naczyniowe, a w szczególności choroba wieńcowa, są odpowiedzialne za blisko 70 proc. wszystkich zgonów wśród osób chorujących na cukrzycę….
Czytaj dalej
Nadciśnienie tętnicze – cichy zabójca
admin
/ 14 listopada, 2019
Nadciśnienie to choroba, na którą w Polsce choruje według ekspertów prawie 15 milionów Polaków, z czego duża część…
Czytaj dalej